"Боже На" – це мультидисциплінарний проект, спрямований на дослідження нововідкритого культурного феномену – творчості Божени Чагарової – мисткині з Житомирщини.
Божена створює вишивки, поєднуючи традицію вишивання хрестиком та гостросоціальні теми культурних та політичних реалій, що робить її мистецтво унікальним. Проект включає виставку, у якій представлені вишиті роботи Чагарової, презентацію документального фільму «Боже Наі», а також паралельну програму.
Божена Чагарова – унікальний для сучасного українського мистецтва феномен. Її творчість ще не встигла набути дескриптивних мистецтвознавчих маркерів, проте вже стала цікавою для поціновувачів мистецтва. Окрім того, за підсумками VII Мистецтвознавчого конкурсу для арт-критиків від Stedley Art Foundation (2019) дослідницька робота "Божена Чагарова: діалектична матриця" (авторка — Поліна Ліміна здобула І-е місце. Отже, мультидисциплінарний проект "Боже На" стане логічним продовженням ініціативи вивчення нового культурно-мистецького явища на рівні вітчизняного мистецтвознавства та культурології.
З огляду на те, що Божена Чагарова має офіційний медичний діагноз — параноїдна шизофренія — та не має художньої освіти, її творчість можна схарактеризувати як ар-брют. У світі активний розвиток цієї теми триває рівно з моменту впровадження терміну "ар-брют" у мистецтвознавчий обіг Жаном Дюбюффе у 1948 р. Увага з боку професійного мистецького середовища до таких художників у Європі та США підтверджується створенням мистецьких центрів, регулярним проведенням виставок та численними науковими дослідженнями цього напрямку.

Із серії "Пінчук"
Український ар-брют сьогодні ще не виокремився в автономний мистецький феномен, проте поява Божени у культурному середовищі стала гарною нагодою звернути увагу на цей напрям та зробити власний внесок у світове культурне надбання.
Реалізація проекту "Боже На" передбачає висвітлення одразу декількох аспектів творчості Божени Чагарової. Виставкова частина включатиме роботи мисткині, що ознайомить широку аудиторію з її творчістю. Зважаючи на поставлений Божені діагноз, проект також торкатиметься питання інклюзивності. Підтримка таких митців в Україні має стати вагомим напрямком у культурній політиці України. Він має дві складові — соціальну (вибудування стратегії по адаптації та створенню умов для самореалізації людей, зокрема художників, з особливими потребами) та власне культурну (сприяння імплікації творчості маргінальних верств суспільства до загальної художньої спадщини України), уможливлення безпосереднього публічного доступу до нього.

Програма проекту передбачає презентацію документального фільму "Божена.Вітражі". У ньому висвітлені епізоди із життя та творчості Божени Чагарової. Такий прийом — дослідження через життєпис митця — широко використовується у мистецтвознавчій практиці.
По-перше, він спрямований на більш детальне розкриття особистості художника що, відповідно, демонструє мотивацію його творчості. По-друге, саме біографічна складова є основним формотворчим елементом унікального художнього доробку Чагарової, тож ознайомлення із життям та побутом мисткині стає логічним продовженням виставкової частини проекту. По-третє, режисеркою, авторкою сценарію та операторкою фільму виступає художниця Аліна Максименко. Відтак, ця документалістика водночас перетворить життєпис Божени Чагарової на автономний мистецький акт.
Організатори
ГО "Житомир, зроби голосніше!"

Партнери проекту:
Управління культури та туризму житомирської ОДА, Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.
Команда проекту
Куратор проекту – Павло Гудімов
Керівниця проекту – Людмила Зубко
Координаторка – Анна Білецька
Менеджерка – Олена Хазова
Технічний менеджер – Юрій Горпинич
Дизайнерка – Катерина Большакова
Тексти – Марина Богуш, Божена Чагарова
Редактор текстів – Євген Гулевич
Божена Чагарова
АВТОР
Божена Чагарова народилась 29 грудня 1983 року в селі Вчорайше на Житомирщині, у якому проживає з мамою та батьком досі.

Закінчила школу зі срібною медаллю. Під час шкільних років Божені діагностували параноїдну шизофренію. Лікувалася в Житомирській обласній психіатричній лікарні, де курс арт-терапії (терапія зайнятістю) мав позитивні наслідки для стану її здоров'я.

З 2001 року основним заняттям Божени Чагарової стала вишивка, що змінювалася від декоративної форми на початках до виразної сучасної й авторської зі значною частиною текстових цитат згодом.
"Боже На: життя і творчість Божени Чагарової"

Виставковий проект "Боже На: життя і творчість Божени Чагарової" зосереджується на творчості мисткині, яку ще відкриватимуть і ґрунтовно осмислюватимуть куратори, мистецтвознавці і арт-критики в Україні та поза її межами. Роботи, що вперше демонструються на рідній для художниці Житомирщині, не лише підважують усталені уявлення про мистецтво, а й спонукають глядачів до критичного осмислення сучасної України.

Божена творить на перетині арт-терапії та соціальної критики, використовуючи традиційну техніку народних майстринь — вишивання. Кожний твір є фактично відображенням мислення мисткині, в якому самобутньо поєднуються фрагменти з різноманітних публіцистичних і літературних текстів із філософськими уявленнями авторки.
Органічно вплітаючи в типову схему вишивки свою пам'ятливу і відверту художню мову, вона створює новий контекст для зауваженого нею публічного висловлювання, перевіряє його правдивість.

Вишивка, водночас і як результат інтелектуальної праці художниці, і як терапевтична практика, пов'язана із хворобою Божени — цей виставковий проект, окрім іншого, показує, як психічний розлад стає медіатором творчого процесу у житті окремої мисткині, підносячи питання інклюзивності мистецької сфери України загалом. Окремий акцент експозиції — спроба осмислити ізольованість позиції художниці в інформаційному просторі та в повсякденні, а також мистецтвознавчі труднощі при визначенні її творчості.
Виставка включає роботи із серій «Шекспір» та «Пинчук». В її рамках також буде представлена документальна стрічка «Боже На», режисеркою якої є художниця Аліна Максименко.
30 вересня
30 вересня
Відкриття проекту «Боже На»
12.00
Лекція Олександра Ляпіна "Сучасний наїв. Непотрібне мистецтво"
14.00
Презентація фільму Аліни Максименко "Боже На"
15.00
3 жовтня
3 жовтня
Дискусія "Нереальна Божена Чагарова" Діана Клочко, Лідія Лихач, Туча Олена, Тржецяк Наталія
12.00
Презентація книги «Божена» видавництва Родовід, Лідія Лихач
16.00
9 - 10 жовтня
9 - 10 жовтня
Виставка робіт паціентів Житомирської обласної психіатрічної лікарні
11 жовтня
11 жовтня
Терапевтична функція мистецтва. Зустріч з військовими, тема лекції «Арт-терапія»
17.30
Кінотеатр «Жовтень»
Житомир, майдан Сергія Корольова, 14