Євген Нікіфоров та колектив дослідників
Куратор – Павло Гудімов


Проект Можливо це мистецтво — це спроба окреслити проблему визначення монументального мистецтва радянської доби як культурної спадщини сучасної України. Метою експозиції виставки, в першу чергу, є створення платформи для публічної дискусії. Тому команда проекту пропонує громадськості почати спільний пошук рішень із запитування, що, як відомо, є передумовою критичного осмислення.

Концентруючись на монументальному мистецтві Житомирщини 1960-1980-х років, виставка висвітлює комплексність проблеми сучасного становища монументальної спадщини в Україні загалом. Таким чином порушуються питання (структурно втілені в розділах експозиції) щодо минулого та майбутнього радянського спадку.


Коростень, будинок культури залізнодорожників,
автор невідомий.
Перший розділ — Художнє явище чи радянська пропаганда? — включає в себе коротку історичну довідку про державну політику Радянського Союзу в сфері мистецтва та умови, в яких творили українські художники-монументалісти протягом 1960-1980-х років.

У наступній частині експозиції, що присвячена об'єктам декорування в Житомирі та Житомирській області, ви можете дізнатися про декларовані програми естетичного виховання радянського громадянина й познайомитись із їхнім реальним втіленням.

Третій розділ розповідає про митців Житомирщини, яким доводилося маневрувати між художнім вираженням та партійними постановами й вказівками.

Хорошів, районний будинок культури
Четверта частина експозиції — Сьогодні? — інформує про сучасний стан робіт монументального мистецтва Житомирщини, багато з яких уже ліквідовані або знищуються — через відсутність відповідної системи охорони, збереження.

В останньому розділі — Завтра? — команда проекту зібрала зріз думок, зокрема: мистецтвознавців, кураторів, реставраторів, музейних співробітників та державних працівників культури щодо можливих рішень проблеми становища монументального мистецтва в Україні. Перелік запропонованих варіантів не є вичерпним і завершеним, тож ми чекаємо на зворотну реакцію і ваші пропозиції.

с. Дениші, Житомирська область, інтер'єр санаторію «Дениші», Мосійчук З., Лісова пісня, 1983, смальтова мозаїка, рельєф
смт Іршанськ, Житомирська область, в'їзний знак, Самутіна А., 1974, смальтова та керамічна мозаїка, граніт, каміння
м. Коростень, Житомирська область, завод «Хімік», автопавільйон, Климко Н., 1983, керамічна мозаїка
с. Райки, Житомирська область, бетонна скульптура
м. Житомир, Житомирська обласна дитяча лікарня, автопавільйон, автор невідомий, керамічна мозаїка